CNAWR v roce 2002

Další sezóna rodea na divoké vodě je za námi a rozhodně si zaslouží stručnou rekapitulaci. Tak jako vloni uspořádala zastřešující asociace CNAWR pět závodů pod titulem HIKO Rodeo Tour 2002 a to 30. - 31. 3. na Moravici, 18. - 19. 5. ve Veltrusích, 22. - 23. 6. na Víru, 27. - 28. 7. u Bratislavy v Čuňově a opět na Moravici 14. - 15. 9. Povodně nám bohužel znemožnily tradiční vygradované finále v Praze - Tróji, ale po výtečných zkušenostech z loňska i letoška jsme vzali rádi zavděk operativnímu přesunu finále k Opavě na Moravici. A vysoký počet závodníků, kteří přes relativně narychlo změněné podmínky přijeli, nám náklonnost k moravské pohostinnosti jen potvrdili.
Celkem se v rámci Tour představilo 163 závodníků. Průměrně startovalo na jeden závod 71 borců (47 kajakářů, 7 kajakářek, 10 singlířů a 7 juniorů). Nejlépe si po zhodnocení celé Tour vedli v kajakářích Jan Kolář, Petr Prause a Ondra Husák, v singlířích Štěpán Fiedler (Řezník), Eda Doskočil a Ríša Hrček, za něžnější pohlaví jmenujme Káťu Migdauovou, Petru Drukerovou (Řeznici) a Marii Mejsnarovou (Maunku), v juniorech zaujali Peter Csonka, Štěpán Vohradský a Pavel Junk. Závodů se zúčastňovali mimo tuzemských závodníků též hosté z blízké i vzdálenější ciziny - nejvíce pochopitelně Slováci, silnou účastí nás poctili také Maďaři a Poláci.

Pomocí transparentních kritérií byli zejména na základě umístění v závodech Tour vysílaní CNAWRem nejlepší paddleři na zahraniční akce. Po loňském nedoceněném megaúspěchu v podobě prvního místa v Evropské Tour v kategorii C1 (Štěpán) již nebyli čeští jezdci celosvětovou konkurencí bráni na lehkou váhu. Výrazného medializovaného úspěchu naši reprezentanti sice letos nedosáhli, přesto by některá jejich umístění neměla jen tiše vyšumět. V závodě Evropského poháru v rodeu na divoké vodě v italském Mis zvítězil v kategorii C1 loňský šampión Štěpán Řezník Fiedler. V témž závodě obsadila Lenka Kučerová-Novotná bronzovou příčku v kategorii K1Ž (když porazila i loňskou eurošampionku Deb Pinningerovou, GB) V nejprestižnější kategorii K1 muži vyjel Jan Lásko Zajíc svým 34. místem do té doby nejlepší umístění českého kajakáře na zahraničních závodech. Předmistrovství světa v rodeu na divoké vodě v rakouském Grazu skončilo dalším úspěchem české reprezentace, když Stěpán Fiedler vypádloval bronzovou medaili.

Lenka Kučerová-Novotná obsadila mezi kajakářkami skvělé 8. místo a Jan Kolář 19. pozici v kategorii kajakářů. Čeští zástupci nechyběli ani na 1. Plattlinger KANU festivalu s celosvětovou účastí. V kategorii C1 naši singlíři vyválčili 2. (Štěpán Fiedler), 4. (Ríša Hrček) a 5. místo (Davídek Kupka).

Evropským vyvrcholením sezóny 2002 pak bylo bezesporu Mistrovství Evropy ve švýcarském Thunu. Silná česká účast se sice vrátila bez medailí, nicméně v tvrdé konkurenci nezklamala - Štěpán Řezník Fiedler obsadil s ulomenou hlavičkou na pádle 12. místo, mezi dívkami-juniorkami byla sedmá Káťa Migdauová, a mezi kajakáři dopadli nejlépe Jan Lásko Zajíc (50.) a Jiří Kopeček Kopečný (52.). V juniorech kajakářích, nesmírně nabité kategorii, zářila česká naděje Štěpán Vohradský, který do semifinále postupoval z báječné 5. pozice. Následující jízdy se mu bohužel již tolik nevyvedly, nicméně i konečným 12. místem prezentoval české rodeo v lichotivém světle.

Rodeo na divoké vodě je v Česku stále mladou disciplínou, která si však jistojistě zaslouží větší zájem veřejnosti, a to ať již aktivní, tak pasivní. Bezesporu se jedná o jeden z divácky nejatraktivnějších vodních sportů vůbec. I proto se CNAWR snaží tento sport prezentovat co nejčastěji a to nejen na závodech. Krom několika menších doprovodných show při rozličných, zejména vodáckých, akcích, připravil CNAWR v září velkou White-water Show v Praze na koupališti Džbán, kde byly k vidění ukázky triků na klidné vodě atp., přičemž celá akce měla nádech adrenalinové show. Konec listopadu patří již 3. Vodáckému karnevalu, který bude uspořádán v Praze na Ořechovce.

Rodeo bylo tento rok několikrát prezentováno též v denním tisku i časopisech, jediný zástupce vodáckého oběžníku, časopis Kanoe - Raft - Kajak věnuje white-water rodeu pravidelně jednu dvojstranu. Nejsilnější zbraní rodeové propagace i nadále zůstávají webové stránky www.cnawr.cz, které podrobně a aktuálně informují o veškerém rodeovém dění u nás i ve světě, poskytují návody a rady pro začínající i pokročilé freestylery a zároveň slouží i k on-line setkávání příznivců rodea a divoké vody vůbec. A aby toho rodea nebylo málo má pro všechny zájemce CNAWR připraven atraktivní freestyleový spořič obrazovky. Fotky použité pro spořič najdete zde.

Co víc si přát?

Typ článku: 

Komentáře

setric

me to dela to same asi to nebude tema XPckama, ale radu bych take uvital

počet startujících

cau,
závodníků v HRT bylo 163 (K1M 115, K1Ž 14, C1 20, K1J 14 - viz výsledky),už jsme to jednou opravovali pro ČSK. Je škoda snižovat počet závodníků. před sponzory.
pája

Rostaku!!v pohode clanek jenom prosim o jedno nerikej mne Kato(jakkoliv jinak )diky! a co jinak? jak de zivot?

Re:

hm. život ok. kačo. jak je v brně? ;o)