Graz

Graz je hlavní město Štýrska a leží na jihovýchodě Rakouska, 500 km od Prahy. Playspoty (Radetzkybrücke, Hauptbrücke – Terminator 3) tu byly vybudovány v roce 2001, kdy se tady konaly i první rodeové závody. Následně v roce 2002 Preworlds. T3 byl poté zničen povodní a v zimě přestavěn na ne úplně ideální spot, ve kterém se jelo mistrovství světa v roce 2003. Následující zimu byl T3 předělán na mnohem pohodlnější spot a od té doby zůstává bez industriálních úprav.

 

  • Horní – pod Hauptbrücke (bývalý T3)

Za optimální vody (290 – 310 cm na vodočtu nad Keplerbrücke) je tu pěkný váleček, který dovoluje ukázat, co kdo umí bez omezení. Spot je dostatečně hluboký a drží v rozumných mezích. A vracák uprostřed říčního koryta je dostačující pro několik lodí čekajících ve frontě. Za nižšího stavu se opuštění žumpy stává náročnějším a spot je také znatelně mělčí. Naopak za vyššího stavu se tu tvoří vlnka, do které se však těžko dostává, vracák se mění na pulsující rozhraní. A to je čas sjet 400 metrů níž na druhý spot. Za vyšší vody je spot pod Hauptbrücke plně zalitý.

 

  • Spodní – pod Radetzkybrücke

Když jde horní spot, je spodní vcelku nepříjemná díra. Od 310 cm na vodočtu tento spot nabízí válec, ve kterém se ještě ne všichni cítí úplně pohodlně, který se ale už kolem 325 cm mění na luxusní záležitost, kde airové figury neberou konce. Dostatečná hloubka a snadný návrat z vracáku uprostřed řeky činí tento spot doopravdy labužnickým kouskem pro milovníky válcových figur. S přibývající vodou vzniká velice rychlý vlnoválec (~340 cm). Kdo chce zkoušet čistě vlnové triky, musí počkat na ještě trochu vyšší stav (~360 cm). Optimální stav pro vlnu je tu 360 – 420 cm. Když je na spodním spotu vlna, chodí tam i surfaři a platí pravidlo: jedna loď, jedno prkno na střídačku. Vztahy se surfaři jsou relativně dobré. Při prudkém zvýšení hladiny je obecně potřeba hlídat plovoucí předměty (nejen větve a stromy)! Od prvního povodňového stupně (280 m3/s, ~370 cm, Radetzky začíná být velice pěkný) je promenáda podél levého břehu uzavřena a za vstup na ni hrozí vysoká pokuta. Kajakáři ve vodáckém vybavení jsou tolerováni. Když pojedete kolem, tak spoty v Grazu rozhodně stojí za zastávku, prakticky kdykoli od dubna do října. V posledních letech se tu také pravidelně, na jaře jezdí závody, kde je na startovní listině vidět stále více českých a slovenských závodníků. V zimě 2007 – 08 byla prodloužena promenáda na levém břehu, při jejímž budování se podařilo zvětšit vracák pod pilířem Radetzkého mostu a tak se dá do vlny vjíždět prakticky za všech vodních stavů.

Město: Štýrský Hradec

Na řece: Mura

Austria

V článcích: 

Přidat komentář

CAPTCHA
Slouží k ověření, zda jste skutečný návštěvník a k zabránění spamu