Nový web

Článek stručně seznamuje s možnostmi nového webu. Dotazy a připomínky pište, prosím, do komentářů.

Starý web

"Starý" web sloužil ke spokojenosti asi od roku 2001. Od té doby se velmi rozrostl jeho obsah - posuďte sami: téměř 600 článků, přes 20000 příspěvků v klubech, 1900 komentářů, více než 400 bleskovek.

Stěhování

Většina dat ze starého webu zůstala zachována. Neobešlo se to ovšem bez problémů:

  • Chybí hierarchie komentářů
    (Minulý a současný formát uložení komentářů se výrazně lišil.)
  • Některé uživatelské účty chybí
    (Databáze byla v počátcích starého webu asi jinak nastavena.)

Mimojiné:

  • "Guest Book" a "starý gb" byly sloučeny.
  • Zdrojový kód všech článků byl pročistěn a opraven. Ne u všech se to podařilo bez nedostatků. Ke starším článkům (rok 2001) občas už neexistují obrázky, interní odkazy nefungují...
  • Jestli máte na svých stánkách odkazy na články na cnawr.cz, nemusíte je předělávat - automaticky se přesměrují na správný článek.
  • ?...

Kdo je za tím vším?

Web je postaven na OpenSource systému drupal. (Stejný je použit i například na vodacitroja.cz.) Pro něj je napsáno několik nových modulů, které doplňují (kluby, krátce, galerie...) či upravují funkce. Vzhled je z velké části návrhem Bjety. Ten se i výrazně podílel na dokončování webu.

Prohlížeče

Web v často používaných prohlížečích vypadá přibližně stejně. Funkční je i v textových prohlížečích (lynx aj.), v prohlížečích v mobilech (...), jen přijdete o některá výhody. Pouze v Opeře nemusí fungovat fotogalerie. Stačí vypnout JavaScript (F12 > Enable JavaScript). Toto budu ještě řešit.

Závody

Správa závodů (přihlašování, editace závodů) funguje zatím jen jako rozhraní nad databází pro Lukášův systém Toreador.
Proto je nezbytné vkládat při přihlašování přezdívku atd.

Správa členů

V současné době jsou spuštěny 2 verze modulu pro správu členů. Starší je složitější a umožňuje historii plateb. (Tu nejspíš smažu, není již plně funkční.) Novější je přehlednější (a lepší). Databáze členů není aktuální. Přístup ke správě mají pouze vybraní uživatelé. K tomuto modulu bych určitě ještě uvítal připomínky.

Tvorba obsahu

Články

Články může psát kterýkoliv přihlášený uživatel. Článek se však nezobrazí, jen čeká na schválení administrátory. Ti článek zkontrolují a umožní jeho vydání. (V seznamu článků zaškrtnou vyhovující články a potvrdí volbu "Schválit vybrané příspěvky".)

Fotogalerie

Pokud chcete ke článku přiložit fotky, můžete vložit do článku odkaz, nebo použít formulářové pole "Galerie". Jestli tam zrovna ty vaše nejsou, tak bude nejlepší poslat je přes ftp na upload.cnawr.cz. Přihlašovací údaje buď znáte, nebo si o ně napište.

Tato část je hlavně pro správce: K tomu, aby se fotogalerie zobrazila v seznamu je nutné zajistit několik věcí: Vytvořit v /stary/gall/rok/. nový adresář a do něj umístit fotky.
(Po úplném zrušení starého webu se přesune adresář gall do /www.) Dále pak vytvořit podadresář s názvem "male" a do něj umístit náhledy. (S prefixem "t_", nebo i bez něj.) Velikost náhledů a fotek ještě upřesníme. Zatím dle vašeho uvážení.

Krátce (Bleskovky)

Krátce také může psát kterýkoliv přihlášený uživatel. Lze používat základní HTML tagy. (Předpokládám, že nic jiného než <a> nebude potřeba.) Nemusíte již k odkazům psát class="h1". Jestliže máte oprávnění k administraci Krátce, pak se ihned zobrazí. Jinak se zařadí do fronty neschválených. Tam (nebo tady) je administrátoři zkontrolují a schválí.

Užitečné (?) funkce

Chcete mít neustále přehled o novinkách na cnawr.cz? Pak je tu pro vás RSS. Jak na to? Je tu krátký návod pro prohlížeč Firefox.

Kdykoliv se vám v pravé části adresního pole zobrazí oranžové cosi RSS v FF, můžete si vložit RSS kanál do záložek. Klikněte na oranžovou ikonku, vyskočí okno podobné tomuto
pridat zalozku.
Potvrďte. Bleskovky se vám odteď budou pravidelně aktualizovat přímo v prohlížeči. rss hotovo

Samozřejmě, můžete použít i jiné RSS čtečky.

Bloky

Bloky jsou oblasti s nějakým obsahem, obvykle obdélníky po krajích stránky. (Poslední bleskovky, menu, termínovka, oblíbené kluby....) Chybí, nebo překáží vám nějaký? Koukněte do nastavení svého účtu (> upravit), sekce "Nastavení bloků". Zde si můžete některé bloky skrýt, či zobrazit.

Jiné

Oblíbené kluby fungují podobně... Komentář k článku se nejdříve zobrazí, až poté ho lze odeslat. Snad se tím omezí unáhlené odeslání.

Hodně funkcí je přístupných jen pro přihlášené uživatele.

Co teprve přijde?

Chybí vám nějaká funkce? Nelíbí se vám vzhled? Udělali byste něco lépe? Chcete anketu, lentilky do guestbooku, možnost přepnout na starý vzhled, obnovit seznam odkazů? Nebo jen zvýšit oprávnění pro váš uživatelský účet?

Bazar se připravuje. Zatím je v Menu > Technika a tipy > Vybavení odkaz na jiný bazar.

Co dělat při problémech?

Zapomněli jste přihlašovací údaje? Hledáte něco a nenašli? Našli jste naopak jen chybu? Web se choval jinak, než jste očekávali? Zobrazuje se něco podivně? Napište, nezapomeňte uvést název a verzi prohlížeče, jak chybu zopakovat, nebo jakékoliv jiné užitečné informace.

Poděkování

Děkuji návštěvníkům za shovívavost a trpělivost - chvíli bude trvat, než odstraníme nedostatky. Velké díky patří hlavně Martinu Bjetíkovi. Dále Petrovi Prausemu a dalším - za testování webu, kritiku a rady.

Typ článku: