Pádla ruce vodákovi

Pádla ruce vodákovi

Spousta vodáků vybírá a přemýšlí nad typem lodi na které jezdí nebo kterou by si chtěli pořídit. Řeší tvary, materiál, vybavení, výtlak…atd. Loď je přece vodákovo tělo. Ale podstatně méně pádlistů se zamýšlí nad svýma rukama, nad pádlem.Což je často chyba obzvláště u jezdců kteří jezdí častěji a hodně trénují. Atleti také kladou velmi velký důraz na výběr bot, příklad by jsme si mohly vzít u slalomářů kteří volí pádlo podle mnoha kritérií a opatrují je jako oko v hlavě, je to jejich zbraň, stejně jako naše.

Kde nakupovat, sámoška či dýler, český či cizí

Jestliže pádlujeme častěji než jednou za rok po Berounce tak se vyvarujeme pádlům ze všech super, hyper a mega-marketům kde se sice dá sehnat za nízkou cenu, ale k pádlování se moc nehodí, asi jako boty na běhání od Vietnamců. V dobrém vodáckém obchodě vám poradí a pomohou vybrat správné nebo vám seženou to které máte vybrané, je dobré si před nákupem zjistit jak to je s případnými opravami a reklamacemi, když budete uprostřed sezony měsíc bez pádla tak to rozhodně nepotěší.

Kolik do toho dáme?

Nejdůležitější hledisko výběru je u většiny lidí a vodáků zvláště cena, ale i u pádel platí že za málo peněz hodně muziky nepořídíte, naštěstí jsou u nás pádla velice levná v porovnání se světem i zásluhou tuzemských výrobců (i dovozců), kteří se těší dobrému renomé i za našimi hranicemi. Špičkové české pádlo stojí zhruba polovic toho co zahraniční topmodely zejména americké provenience.

Výběr materiálu

Každý má na pádlo jiné požadavky, ale každý chce pádlo lehké, teda kromě Eskymáků kteří s ním potřebují umlátit tuleně, ale pozor! Není váha jako váha, můžete mít pádlo (K1) pod kilo a bude se vám s ním pádlovat hůř než s pádlem o třicet deka těžším, setrvačnost je ten problém, takže to chce hlavně lehké listy což je, při zvýšeným nárokům na jejich pevnost, nelehké skloubit. Takže nemůžeme od ultralehkého kompozitového pádla očekávat že vydrží drsné zacházení na zablokovaných tocích suché Korsiky nebo hoblování na Trojském kanále. Na toto použití je lepší zvolit poctivější model který něco vydrží a nepraskne uprostřed řeky. Dobré vlastnosti mají pádla s polyamidovými listy vyztuženými skelným či uhlíkovým vláknem.Pružná žerď je také šikovná věc, každý výrobce nabízí alespoň jeden model, která odpruží a částečně pohltí nečekané nárazy ty se pak nepřenesou tolik na listy (a ruce a klouby). Navíc při pádlování v nízkých teplotách nestudí jako dural.
Krásným materiálem je dřevo které má vhodné vlastnosti pro stavbu pádel, u nás máme jednoho výrobce dřevěných pádel bohužel nedělá speciální kajakový list a kvalitní zahraniční na WW jsou vzácné i v Evropě.

Péče, transport,opravy

Když už máme pěkné pádlo za které jsme dali často nemalí peníz, měli bychom o něj aspoň trochu pečovat, doporučuji vozit ho v obalu, speciálním nebo stačí na lyže, ochráníme ho tak před zbytečným poškrábáním což je nepříjemné hlavně na žerdi, drobné opravy zvládneme sami ale se složitějšími se obrátíme radši na vodácký krám nebo výrobce, po dobu záruky bychom pádlo neměli sami spravovat vůbec.

Reklamace

Při reklamování závad na pádle si musíme uvědomit že záruka se vztahuje na vady materiálu a výrobní zpracování a hlavně že pádlo je určeno na pádlování ve vodě a ne na bidlování o dno a broušení břehů, a obzvláště u pádla je obtížné posoudit míru špatného zacházení a materiální vady.

Pádlo je nástroj který nám pomáhá na našich vodáckých výpravách od Sázavy po Nový Zéland, od puťáku přes závodění po prvosjezdy a někdy může být pro naši bezpečnost důležitější než plovačka, tak by jeho výběr měl být alespoň z poloviny tak důkladný jako výběr lodi.

Typ článku: 

Komentáře