Helix

Helix je vlnová figura, k jejímuž objevení se hlásí Steve Fisher. Vznikla jako pokračování flip turnu. Helix je „jen“ jeho pokračováním, kdy nezaseknete záď v půlce rotace, ale dotočíte celých 360 º hlavou dolů. Samozřejmě končíte ve Frontsurfu s hlavou nahoře. Felix je v podstatě totéž, jenže ve válci nebo na vlně, a namočíte si při něm hlavu.

Zahájení helixe je jak jinak, než na vrcholu vlny. V případě vlnoválcového felixe na vrcholu vlnoválce. Celý postup je skoro stejný. Takže pokud vám to nejde, je problém ve válci, protože v něm to zajedete velmi těžko. Uspět můžete jen ve vlnoválci jako je Plattling.

Začněte na vrcholu vlny, rozjeďte se rovně dolů a snažte se získat maximum rychlosti. Těsně před získáním maximální rychlosti uveďte svou loď do spinu. Když je bokem, použijte silné trhnutí boky (po proudu) pro odraz lodě do vzduchu. Vaše tělo přitom zůstává pod lodí. Jděte do hlubokého předklonu. List pádla nechte ve vodě a pomozte si širokým záběrem. Nechte loď otočit a sáhněte si pro záběr druhým listem. Tento agresivní přechod na druhý list a stočení těla způsobí pokračování rotace (s lodí nad vámi). Až loď dotočí 360 º, zvedněte (šroubem) druhým listem a kopněte nohy do frontsurfu.

U felixe pomáhá zvednout nohy při dotáčení figury. Tím strčíte záď do proudící vody a ta vám pomůže v dokončování rotace. U helixe bych naopak doporučoval maximální předklon a dostat se co nejvíc do vzduchu. Vzduch má výrazně menší odpor než voda. Proto bude jakákoliv rotace výrazně snazší a rychlejší.

 

  video by: sforsteraa

  video by: Montreal Kayak

  video by: BottomUpKayaking

  video by: Peter Csonka

Body: 100

 Clean: +50

 Super Clean: +60

 Air: +50

 Huge: +40

Typ článku: