Tak zas jeden víkend v roce, 18. - 19. 8., patřila Troja jenom nám. Pár slalomářů by se tu sice našlo, ale ti tentokrát museli přijmout naše pravidla a plavidla.
Konal se tu totiž finálový závod Hiko Rodeo Tour 2001.
Vše vypuklo už v pátek přípravou playspotu "tlama" tak, aby si diváci přišli na své. Večerní promítání pak rozjelo divokou párty, která přečkala i bouřku doprovázenou parádním lijavcem, který na okamžik přehlušil DJ Kurfu, který nás těšil klasickými hity radia Čertík-Kurfa. Ale freestyle vodácká párty má setsakra tuhý kořínek!
V sobotu dorazil zbytek závodníků a náš počet se přiblížil magickému číslu 100. Krom tradiční squadry ze Slovenska si přijeli zazávodit i borci z USA, Nového Zélandu, Polska a Německa. Konkurence byla vysoká a bylo jasné, že se bude na co dívat.
Závody otevřela exhibiční jízda Carla Boukala, která splňovala i ta nejpřísnější technicko estetická kritéria
a nastavila laťku pro další účastníky šeredně vysoko. Bohužel Carel neměl sdostatek času rozehrát škálu svých triků naplno, nočním deštěm zvednutá hladina Vltavy totiž z výtečného rodeového válce udělala tak trochu vyplachovák.
Samotné kvalifikační rozjížďky poskytly divákům pěknou podívanou. Už v tréninku upoutal zejména amík Gillespie, který svými fantastickými kreacemi a dokonalým ovládáním svého zeleného Ega přiváděl všechny zúčastněné do varu. Kvalifikační jízda se mu nevyvedla tolik jako některým českým persónám, ale i 4. místo mu zajistilo postup do nedělních jízd a nám zaručilo fantastickou podívanou.
V C1 se od počátku jednalo o souboj Edy se Štěpánem, oba předvedli parádní jízdy, mistrně jim sekundovali i Costner s Ríšou, a ani ostatní soutěžící nezůstali pozadu. Neskutečných 17(???) jezdců v této kategorii znovu dokazovalo, proč že jsou C1 pro diváky nejatraktivnější. Ale ten pravý bonbónek na přihlížející teprve čekal - kategorie Open C2! Pět chrabrých posádek se rozhodlo soupeřit se živlem jen v otevřených kánoích, ba co víc, rozhodly se předvést některé rodeové figury ze svého bohatého repertoáru. Co na tom, že některé zaplavaly ještě než k playspotu vůbec dojely, vždy se po rozvleklé rozplavbě neohroženě vrhly do kanálu znovu. V tlamě pak bylo vidět pět atraktivních jízd, krom surfingu, enderů a dalších základních triků byly k vidění i Trophy moovy - např. oblíbený Mystery moove! Zřejmě po zásluze tuto kategorii vyhrála posádka Claar - Heršťa, ale konkurenční jízdy za nimi příliš nezaostaly. Uvidíme za rok, zda tito dva borci budou schopni své prvenství obhájit. Paralelně probíhala nad kanálem soutěž v Eddy ridingu, kde závodníci divákům dokazovali, že pro své figury vlastně divokou vodu vůbec nepotřebují a vystačí si i s volejem. Sportovní den ukončila hromadná jízda bez pádel a pak hurá na párty.
Objednaný DJ Martin zpočátku příliš nenadchl, brzy však prozřel a z námi neoblíbené funky přesedlal na klasické diskotékové a pařící hity. Pohoda se rozjela, mohutně k tomu přispívali i shakeři od Bolsu, kteří míchali dokonalé drinky a na přání přidali i nějaký ten suvenýrek pro bezproblémovou noc.
Noční ježdění na osvětleném kanále je už víceméně tradicí a samozřejmě nechybělo ani letos. Příjemná teplá noc přilákala na tuto ojedinělou podívanou několik desítek lidí a ti pádlující freestylery dohnali k vynikajícím výkonům. Pokračující párty pak zasáhl jak odjezd DJ Martina, tak chlapců od Bolsu, ale zejména fakt, že bufet Čertík-Kurfa postrádal jakékoli zásoby tvrdého alkoholu... Příjezd Policie ČR a žádost o ztlumení hudební produkce pak znamenal další hlubokou ránu, ze které se již skomírající párty neprobrala, přestože její agónie trvala ještě několik hodin.
Nedělní ráno nás přivítalo Sluníčkem a Kurfovými párečky. Tato kombinace postavila po prohýřené noci všechny brzy na nohy a spěchali jsme na semifinálové a finálové jízdy postoupivších borců.
Zatímco v ženách probíhalo vše podle očekávání a vyhrála Petra, v ostatních kategoriích nebyla o překvapení nouze. V juniorech doplatil brzy na rychlé vypláchnutí z válce favorit Špajda, navíc Vohraďák předváděl pěkné vyrovnané jízdy a tak shrábl první místo on. V singlech se již od počátku jednalo víceméně jen o souboj Štěpána s Edou, kteří předváděli fantastické jízdy. Finálový souboj mezi nimi byl nesmírně vyrovnaný a jen o chlup byl nakonec lepší Eda. Vynikajícím způsobem jim v závodě konkuroval Ríša, na kterého zbylo třetí místo.
Ta pravá bitva, plná napínavých soubojů, neuvěřitelně pestrých jízd, se poté strhla v nejnabitější kategorii - K1 muži. Již semifinále dalo tušit, zač toho bude loket. Po parádních výkonech postoupilo pět nejlepších - Ondra, Honza, Fík, Gillespie a možná trochu překvapivě i Zajda, který tak za sebou nechal Bleska, na kterého přes výtečnou jízdu zbyla "až" šestá pozice. Jestli kvalifikační jízdy těchto borců byly strhující, tak pro semifinále a finále už pravý přívlastek nenalézám. Jízda po americku, jakou v semifinále předvedl Gillespie, a za kterou získal přes 500 bodů, to bylo prostě něco neuvěřitelného. Sada cartwheelů na obě strany proložená splitwheely, flat spiny, parádní loop a další figury, vše technicky dokonalé, s úsměvem a naprosto bez fyzické námahy, to Troja ještě nezažila. Finále podobně geniální jízdu již nenabídlo, zato však uchvátilo vyrovnaností a vysokou kvalitou jízd všech zúčastněných.
Velkým překvapením bylo Zajdovo proplouvání v head to head, kde předváděl stabilně vyrovnané jízdy s vysokou varietou, zatímco v každém kole jeden z jeho soupeřů klopýtl, nechal se brzy vyplavit a ztrátu již nedohnal. Drobný výpadek tak postupně vyřadil Fíka, Gillespieho a Honzu, a chystalo se dramatické a nečekané finále. Oba finalisté předvedli parádní jízdy, nasbírali téměř shodný počet technických bodů a rozhodovala varieta. A protože o chlup lepší byl nakonec Zajíc, vyválčil si tak své premiérové prvenství v Hiko Rodeo Tour.
Jak už se stalo milým zvykem po vyhlášení výsledků Trojského závodu a vzápětí i celé Tour čekala na všechny soutěžící bohatá tombola. Nejen za tombolu si zaslouží naše uznání a vděčnost řada sponzorů, počínaje generálním sponzorem firmou Hiko, která celou Tour zaštítila a do tomboly věnovala řadu hodnotného vodáckého vybavení, přes hlavní sponzory firmu Vodák sport Brno, která věnovala dokonce hlavní cenu tomboly - kajak Riot Disco a firmu Železný, která nemalým finančním obnosem umožnila celou Tour vůbec pořádat, až po sponzory (Budweiser, Galasport, HG Sport, Teva), přispěvatele (NOE, Profiplast, Red Bull) a mediální partnery (Kanoe Raft Kajak, Český svaz kanoistů, Malý průvodce, Rádio 1), bez kterých bychom se také neobešli, stejně tak jako bez aktivit CNAWRu, který Tour pořádal. Vám všem patří náš veliký, velikánský dík.
Trojská tombola byla mimořádně bohatá. Řadu cen dodali noví "sponzoři" Ondra s Pájou, kteří kvanta prezentů syslili celý rok ve svých domovech a teprve na závěrečnou tombolu byli ochotni je oželet. O hlavní výhře, rodeovém kajaku, již byla řeč, tím však lahůdky nedělního odpoledne zdaleka nekončily! Několikakilovou flákotu jemňoučkého masa dodal Štěpánův tatík, Budvar přidal 16ti stupňové pivo, party balíčky (sluneční brýle, kondom a zapalovač) po sobě zanechali maníci od Bolsu, rozdávala se i omezená série CNAWR skleniček ...Tentokrát měl prostě štěstí na dárek snad úplně každý. Díky, díky, milí sponzoři. Dík patří i všem závodníkům, pořadatelům, všem, kteří se na hladkém průběhu závodů byť jen nepatrnou měrou přičinili, všem hostům a divákům, zkrátka všem, kteří se podíleli na báječné atmosféře Tour.
No a za pár měsíců nás to čeká nanovo. Rodeo Tour 2002 jistě nabídne ještě napínavější a kvalitnější jízdy, více závodníků i diváků, nové divoké večírky, prostě novou hodnotnou zábavu. Škoda jen, že už s námi asi nebude Costner s Píďou. Snad se k nám připojí alespoň napřesrok.
P.S. Tak mě tak napadá, Costnere, kdyby sis ty kondomy z tomboly bral po dvou, tak bys to přes zimu ale mohl stihnout, ne?
Již neexistuje. Chtěl jsem ho vidět a viděl jen žabinec a řasy.