ARFC Plzeň Kalikovák 2012

Co se Plzně a okolí týče, máme za sebou celkem suché jaro a ještě sušší léto. Voda v Hracholuskách skoro nezbejvá a pro závod je v podstatě (i přes domluvu) do poslední chvíle nejistá. V Plzni se začínají spřádat plány na potopení parníku, kvůli kterému se v nádrži drží víc vody, než je třeba. Nakonec se pánové z přehrady slitovali a jezdili kvůli nám otvírat hráz ve tři ráno, abychom mohli už od čtvrtka trénovat. Ano, ano, už ve čtvrtek se dostavila skupinka freestylových nadšenců, aby si před závody, co možná nejvíc, plzeňský playspot osahala.

V pátek závodníků markantně přibylo, a i přes to, že nebyla na večírek žádná muzika, jsme si to docela užili. Do setmění se jezdilo na vodě, pak se pilo pivo, rum, jinej alkohol, zřídka i nealkohol, hrál se fotbálek a kecalo se. Proběhla částečná registrace a už v pátek večer bylo přihlášeno skoro čtyřicet závodníků. Každý závodník obdržel tričko s logem závodu, stravenku v hodnotě padesáti korun a další drobnosti.

V sobotu ráno už všechny vyhnala ze spacáků hudba, doregistrovalo se několik dalších závodníků, kterých bylo v konečném součtu 54. Kategorie Youngsterů byla zadarmo a vedle začátečnické kategorie se dále závodilo v kategorii singlů, holčiček, bastardů, juniorů a tradičně nejpočetnější skupinou byli chlápci. Začínáme na čas a všechno se s přehledem stíhá. Kvalifikační jízdy jednotlivých kategorií se pomalu chýlí ke konci, a aby se vyplnila mezera mezi kvalifikací a semifinálovými jízdami deseti nejlepších kajakářů, je uspořádán tzv. GumaCross. Původně se mělo závodit v jednotlivcích, ale protože se přihlásilo víc než 27 lidí, nevyšel by se třema gumama pavouk, takže bylo nakonec účastníků asi 54 a jelo se na gumě ve dvojici. Bylo to dost maso, ale myslím, že z toho nakonec všichni vyvázli celkem zdravě. Slavně zvítězili Maxík s Kubíkem a odnesli si několikalitrovou falšku božkovský zelený.

V šest odpoledne už startovalo semifinále, do kterého se dostalo hned několik Plzeňáků, takže tribuny šílely. Nicméně musím nestranně podotknout, že šílely i z neplzeňáků, protože klucí si jízdy fakt užívali a bylo se na co dívat. K obrovské radosti místňáků se do finále z prvního místa probojoval Pulda, který za sebou nechal Jirku Langra, Honzu Špindlera, Ondru Křivánka, Honzu Havelku a dalších pět, kteří se tímto do nedělního finále těsně neprobojovali.

Občasná přeháňka nedovolovala nijak pozastavit právě se rozjíždějící punkový večírek, který se tak trochu, uznáváme, vymknul kontrole. I přesto se ale našli tací, kteří si to i mezi dalšími asi padesáti punkáči náramně užili a tací, kteří vytrvali a užili si to pak bez nich.
V neděli se před samotnými finálovými rozjížďkami uskutečnil další vložený závod, tentokrát pojmenován Na Stojáka Cross alias Stand Up Comedy. Zapůjčené paddleboardy nám připravily celkem vtipnou podívanou. Rozjížďky byly ve dvou a dál postupoval ten, kdo dojel první k bříze pod spotem. Výhodou bezpochyby bylo ustát průjezd playspotem, komu se to povedlo, byl jasným favoritem na postup a ve finálové rozjížďce adeptem na vítěze. Nakonec si vítězství se Stand Up Comedy vystál Kája.

Nic nebránilo tomu, aby se přesně v poledne odstartovali první rozjížďky Youngsterů. Po napínavém boji se nejlepší začátečnicí stala Emma z Německa, následovaná Klárkou Hrachovou a Ali Zieglerovou z Plzně. Dále přišla na řadu kategorie juniorů, ve které se o první flek doslova poprali Tomáš Burian a s místňákem Honzou Havelkou, který nakonec využil výhodu domácího prostředí. Na třetím místě se umístil další nadějný plzeňský floutek Ondra Hořánek, který v loňském roce válcoval kategorii youngestrů. Holčičky vyhrála zaslouženě Evina Fillová, já jsem si stoupla na schůdek pod ní a třetí místo si vybojovala Lucka Horká. Stejně jako holčiček nebylo moc „staříků“. Jejich kategorii vyhrál německý závodník Helmut Wolf, na druhém místě skončil plzeňskej Fíďa a třetí další zahraniční závodník Greg Fiddes. Celý závod byl podpořen parádními výkony publika a skvělým moderátorským umem Bubáče, Zoidberga, Vohraďáka a Miloše Trnky, kterým za všechny organizátory ještě jednou moooc děkujeme. Po Bastardech už si přišli na své jednorucí banditi. Lukáš Červinka, již několikanásobný mistr Evropy, nenechal nic náhodě a i na plzeňských závodech si podržel první místo. Za ním skončil na druhém místě Honza Choutka a na třetím místě rozlámaný a rozřezaný pankáč Zoid. Tři jízdy pěti nejlepších závodníků určily pořadí také v kategorii mužů. Na tribunách se křičí, frčí mexická vlna a do válce vjíždějí postupně dokonce dva místní zástupci vedle dalších třech borců. Finále bylo opravdu vyrovnané, nakonec parádní jízdou zvítězil Honza Špindler a druhé místo vybojoval Petr Pulec Martínek. Pro třetí místo si dofreestylil Jirka Langer.

Vítězům všech kategorií se dostalo hodnotných cen od společností HikoSport, Canard, TNP, Water Element, Duemstuff, AtomRat, MS service, Proinstal. Další ceny od sponzorů obdrželi šťastlivci při tombole. Děkujeme také sponzorům, kteří umožnili samotné uskutečnění závodu, tedy Český svaz Kanoistů, CNAWR, Paddleboard Shop, a JohnyServis.
V neposlední děkujeme klukům a holkám, co se postarali o rozhodcování, děkujeme Štěpánovi, Elišce a Kikině za supr zásobování, Kapele S.A.S za pěkný koncert a panu Vincendovi, hráznému z Hracholusek. Největší dík ale stejně patří všem, co na závody dorazili, ať už jako závodníci nebo přihlížející, děkujeme a přijeďte zas!

Tak příště ahoj, už se těšíme.
Íí

Typ článku: