Session systém bodování

Ahoj, letos na mistrovství Německa v Plattlingu byl používán tzv. session systém pro bodování jízd v kvalifikaci a semi. Už jsem o tom mluvil s pár lidma z výboru a jelikož to vypadá, že jsou myšlence nakloněni tak vám tu teď tento systém ve zkratce představím.

Takže, co je to session systém, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč by se měl používat v rámci tour.

Co to je Session systém?

 1. Session systém se používá pro všechny rozjížďky kromě finále (tam se jede H2H).
 2. Každá rozjížďka trvá 2 x počet závodníků minut. Tedy při standartní rozjížďce o 5ti závodnících je to 10 minut.
 3. V rozjížďce závodníci najíždějí do válce v předem daném pořadí, které je před začátkem rozjížďky závodníkům zdůrazněno, aby nedošlo k předbíhání z nevědomosti. Pokud závodník, který je na řaďe, není připraven k vjezdu do válce, nastupuje další dle pořadí.
 4. Jeden nájezd do válce nesmí trvat déle než 30 vteřin. Časomíra oznámí 25 a 30 vteřin houkáním.
 5. Každému závodníkovi se započítává varieta za všechny jízdy které stihne během rozjížďky (i.e. odškrtávají se figury stejně jako kdyby to celé byla jedna jízda).
 6. Během rozjížďky může závodník libovolněkrát najíždět zezhora a provádět entrymovy.
 7. Pokud závodník neodjede svojí rozjížďku a musí si jízdu odjet sám, tak má k dispozici 4 minuty během niž odjede čtyři 30vteřinové jízdy (nesmí během jedé jízdy vícekrát najíždět do válce). Pokud jede závodníků více tak upřesní hlavní rozhodčí.

Výhody

 1. Časově úspornější a lépe se odhaduje trvání rozjížděk.
 2. Menší množství papírů od rozhodčíchà Jednodušší sčítání výsledků (každý rozhodčí má za jednu rozjížďku jeden cifru pro každého závodníka).
 3. Výsledky pro každou rozjížďku se během další rozjížďky rovnou sečtou, takže výsledky každé části závodu jsou hotové hned po skončení té části.
 4. Méně stresu pro závodníky a daleko větší zábava.
 5. Daleko atraktivnější pro diváky než standartní formát.

Nevýhody

 1. Lze použít pouze u playspotů s kvalitním vracákem.
 2. Pro rozhodčí je to náročnější, musí udržet koncentraci celých 10 minut.
 3. Může dojít k znevýhodnění závodníků v závislosti na sestavě v rozjížďce - pokud někdo má v rozjížďce 4 dobré jezdce tak najezdí menší počet jízd než ten kdo tam má 4 nováčky. (tohle se dá obejít nasazováním do rozjížděk dle pořadí v tour)

Myslím, že je to zábavný i účelný systém bodování a to jak pro diváky, tak pro závodníky. Jak vám potvrdí každý, kdo byl letos na plátně na závodech, tak je to pohodička na kterou se krásně kouká.
Pokud se vám tento systém líbí tak ho podpořte, ať si podle něj zazávodíme už v Kadani.

Typ článku: 

Komentáře

ahoj, není to vůbec

ahoj, není to vůbec špatné. Speciálně pro Sopáč je to jedno z nejlepších řešení. Hlavně vzhledem k stoupající ceně nafty. Čas se zkrátí na polovinu. Protože standardní rozjížďka trvá 20 minut, ale spíš víc, takže kvalifikace je o polovinu kratší a tím je to i menší zatížení pro rozhodčí a když se budou střídat lepší a horší jezdci, tak rozhodčí budou jednodušeji udržovat plnou pozornost:o)
Ještě k finále. V Německu se nejelo H2H, ale 3 jízdy a dvě se sčítali. A pokud by se tak měl odjet WC(podle předešlého WC se to dá předpokládat), tak i CNAWR by měl tak jezdit. Na velké schůzi jsme si to odhlasovali:o)

H2H

Ja si naopak myslim, ze paradoxne system H2H "vychovava" psychicky odolnejsi jezdce, kteri jsou pak ve vstricnejsim systemu tri jizd schopni zajet lepe. Ovsem na druhou stranu system tri jizd by mohla byt fakt zabava pokud by se po kazde jizde aktualizovaly vysledky, treba na bile skolni tabuli fixem. Pak by to hned dostalo lepsi naboj.

jj

rozhodne sem pro je to zabava a kazdej si v podstate muze zajet svoje top. A navic si clovek jeste celke m zajezdi

No to vyhodnocení po

No to vyhodnocení po každé jízdě tam musí být, jinak to postrádá smysl...protože odjet nějaké jízdy a pak na vyhlášení říci ten a ten vyhrál je divné pro diváky, kteří jsou a fandí na závodě, ale pak už na vyhlášní nejsou...takže vlastně ani neví, kdo tedy vyhrál. H2H je trošičku nespravedlivé, viděla jsem už spousty H2H, kde nevyhrál ten, co tam jezdil nejlépe...je to poměrně o štěstí, málo kdo dá 4 jízdy nej. U tohoto mě furt dost zaráží, že si o tom finalisté neustále povídají, jak H2H není o nejlepších a jak ho jezdit nechtějí a bla, bla bla..., ale stále s tím nic nedělají. Zoide, díky moc, že jezdíš ven na závody a snažíš se sem dostat nové trendy a systémy, kterými se jezdí ve světe (v Evropě), abychom nebyli pak vyplesklí, až tam také pojedem. Fakt díky a doufám, že s naší podporou a podporou dalších s tím ty medvědobijče hneš :-). Určitě je to i krok k tomu, aby na závody jezdilo více lidí, protože už to nebude jenom o 2x 45s, ale jak píše Štěpán Vohrarďák, člověk si i zajezdí.Jinak já se moc těším na toto oživení kvalifikací, myslím, že to bude super jak pro závodníky, tak pro diváky.

jsem pro, hlavne at se neco deje

ze zacatku to bude chaos pro vsechny, ale to casem prejde a bude to fajn, jizdy zhoustnou a divaci se budou vic bavit, chce to tu ceduli, bude vetsi stres pro zavodniky az se budou
motat a radit ve vracaku, rvat na sebe, uhni vole a neprekazej, ted jedu ja, to bude dobrej masox, hlasuju pro.-) session system, tak zdar v kadani. bouky

V Kadani se pojede session

V Kadani se pojede session system. Dneska sem o tom mluvil s Kodlem(poradatel) a Curem (hlavni rozhodci) -oba jsou pro.

Jo a BTW- spis bych rekl ze zavody evropskyho formatu se porad pojedou na 45 sec jizdy nez session system...

Jirka

Ahoj. Už se rodeu moc nevěnuji a možná teda nemám moc co k tomuto tématu říct. V Českém Vrbném jsem byl na rodeu téměř po dvou letech. Moc se nezměnilo. Stejné tváře, příjemné prostředí, ale mnohem méně lidí, méně těch slabších. A proto sem píšu. Mám pocit, že se jedná o další zesložitění situace pro ty nováčky a začínající závodníky. Je nás tak málo, že se dá přeci každému věnovat 2*45 sekund. Je to pro ně lepší, mají svůj čas a prostor. Klid si vše rozvážit a zkusit co dovedou. Spíš si myslím, že by se mělo myslet víc na ně. Zkušení borci předvádí úžasné figury, ale my slabší se o něco pokoušíme a jsme zvědaví co se nám povedlo. Dozvíme se body, v lepším případě za každou jízdu zvlášť, ale co jsme opravdu předvedli nevíme. Bylo by moc složité uvádět ve výsledcích za jaké figury ty body byly? Třeba si myslím, že točím cartwealy na obje strany a ono to tak není. Jak zjistím, že se to co předvádím té figuře podobá a co ne? myslím, že by to určitě bylo přínosem. Taky by bylo super, kdyby se mohly na stránkách objevovat výsledky ze závodů. Pamatuji, že bývaly na webu dřív, než jsem přijel ze závodu domů. Teď jsou tam poslední výsledky z roku 2006. Propozice závodů jsou na tom podobně... Rozhodně to neberte jako kritiku, jen mám tento sport rád, snažím se ho podporovat a líbilo by se mi, kdyby přilákal víc nováčků. Zkuste se prosím zamyslet nad zjednodušením závodů a přiblížením jich tak širší veřejnosti.

PS: ani temová soutěž a soutěž výrobců nebývala nezajímavá... zvlášť pro sponzory...

Ahoj myslim ze naopak pro

Ahoj myslim ze naopak pro novacky je to pritazlivejsi forma. Zajezdi si vic a bez stresu. Nevyhodou muze byt ze se budou stirat rozdily mezi zavodniky co umi trik (treba cart) najisto a temi co ho umi jen tak na 50% protoze behem tech 10 minut maji dost casu to zajet.

Pokud se tyce toho co kdo zajel tak navrhuju davat k dispozici vysledkove archy od rozhodcich jiz behem zavodu proti zaloze. Hned by clovek mel vic poneti co ze to tam vlastne umotal...

Obrázek uživatele Grázl

...

A já bych měl ještě jednu věc...Je to sice trocu mimo, ale to snad neva...
Určitě jsem pro to minimálně vyzkoušet.. Sice se v Kadani pozabíjíme, ale alespoň bude veselo :) A co se týče finále tak jelikož jsem zarputilý odpůrce H2H tak pevně doufám, že světová pravidla dorazí co nejdříve...:)
Ale už dávno jsem navrhoval a myslím si, že to stojí za úvahu udělat dvě kategorie kajakářů..
Vim, že by to bylo časově trochu náročnější, ale uznejte sami...
Je lehce demotivující když kajkář co umí loopa a cartwheela jede už rovnou s tim, že skončí třeba patnáctej..co si budeme povídat..tyhle dva triky jsou dost málo...
Třeba na závodech ve freestylu na MTB nebo BMX jsou kategorie Elite a Masters...
Tak proč by v rodeu nemohli být třeba Nabušenci a "ti co nepádlují každý den"....:-)
Ale jak řikám, je to jen takový malý poznatek...(co kdybych jednou začal pádlovat na kajaku :) )

Připomenu, že Session

Připomenu, že Session Systém není žádnou novinkou, v pravidlech byl od začátku. Jen se podle toho systému nikdy v Čechách nejelo.
Pamatuju si, že tam byla i klauzule o tom, že ředitel závodu se rozhodne, podle jakého sytému se pojede.

Na výroční schůzi, se hlasovalo pouze o formátu finále. Viz:
www.cnawr.cz/747-zapis-z-clenske-schuze

hlasování: pravidla na rok 2008 – udržení stávajícího systému H2H
pro: 23 proti: 5 zdrželo se: 8

Pokud tedy nepřijdou pravidla WC ještě před Kadaní, tak se finále jede H2H, jest-li něco přijde tak se jede podle WCpravidel přesně tak jak píše Štěpán.

Jirko, 4 x 30s je více než 2x 45, v tom Session Sytemu jde spíš o to, že jezdíš s partičkou a střídáš se o spot, tak jak se jezdíme normálně. Jedna z výhod, je podle mého názoru v tom, že můžeš zkusit opravdu vše, co umíš.
Výsledky, já vím, přidám je.

Koukám, že se to tu

Koukám, že se to tu pěkně rozjelo:o). To je moc dobře.
To Jirka: jak už psal Běťa pro nováčka je času víc a nejede si tam odjet těch svých 2x45s, ale pěkně si zajezdit deset minut:o)
To all: výhoda je v tom, že se právě nemusíš stresovat jedním upachtěným kocourem za 45s, ale v klidu si ho dáš na jeden nájezd a na druhý třeba přidáš na druhou stranu, nebo tam hodíš loopa, nebo něco jiného na co by si nenašel odvahu v jedné jízdě.
To Grázl:musím říct, že jsem na něco podobného už myslel. Jen bych tomu dal trošku jiná pravidla. Třeba tak,že kdo se přihlásí do Masters, tak se nebude počítat do celkového hodnocení a první tři už nesmí další závod v Masters závodit a můžou být jen v Elite:o) Bylo by víc výherců:o) né jen ti notoricky známí:o))
Tohle jsem psal Já Řezník. Jen jsem si nevšiml, že nejsem zalogován pod sebou:o)

Bacha nejezdíš deset

Bacha nejezdíš deset minut, osm sedíš ve vracáku a čekáš.
Jezdíš dvě minuty, jen těch 4 x 30s, když na tebe přijde řada.

:) no tak rikejte si co

:)
no tak rikejte si co chcete ale podel meho se to melo resit driv a ne ted ted uz je rozjeta tour tak by se to melo dojet podle stavajicich pravidel a ne to porad menit. tak jestli by se to hle chytlo tak bych to resil n dalsi rok a popripadne bych udelal jen nejaky cvicny zavod treba po sezone aby lidi videli jake to je
to je jen muj nazor

Ja jeste vidim trochu

Ja jeste vidim trochu problem v pocitani, asi jste si vsimli, ze stale bojujeme s nejakym programkem na pocitaci vysledku. Ted pred Vrbnym ho udalala Lenka nove a zrejme fungoval a docela si s tim makla... a nejsem si jista, jestli to jd enasadit na ten novy system..

Session system se bude dat

Session system se bude dat pocitat exel. formularem co lenka vytvorila. Jen to bude jednodussi. Za kazdou rozjizdku dostane od kazdeho rozhodciho 1 arch za kazdeho zavodnika s proskrtanymi figurami (tj. celkem 4 archy), ty zada do formulare a je to... (Puvodne bylo na kazdeho zavodnika v kvalifikaci 8 archu, v tom je zjednoduseni).
Vypocet vysledku se take muze pro kazdou rozjizdku zpracovat rovnou nez pojede dalsi rozjizdka (rozcvicovani zabere tak 4 minutky...) Zapisovatel jednoduse vsechno secte a do systemu uz pujdou jenom 4 cifry bodu pro kazdeho zavodnika.

Zoide, prosím zadrž. Pro

Zoide, prosím zadrž.
Pro Kadan není tento systém určen, to říkáš akorát ty.
Nejdříve se prosím zamysli, zda to zvládneme organizačně.
Najdi tam také pro sebe významnou roli, ano?

Čistě hypoteticky, když se tak jelo, co se dále udělá s těma 4 číslama co vypadou z rozhodčích. Jako normálně, nejlepší a nehorší výsledek se škrtá a z těch dvou zbylých průměr?

Ještě k systému když jezdec přede mnou vypadne, nemusím čekat, než doběhne jeho 30s a
můžu jet? Znamená to tedy rozklíčovat závodníky ne náhodně, ale např. podle loňska, že?
Připravíš to?

Taky se musí předělat časomíra, tak aby signalizovala 5 vteřin před koncem a konec po 30ti s. Je to tak?

Ahoj,ty 4 čísla zpracuješ

Ahoj,ty 4 čísla zpracuješ stejně jako ty při starém počítání.
Když vypadne jezdec, tak opravdu můžeš najet hned. Jak bylo napsáno výše: jezdí se podle pevně stanoveného pořádku,když najedeš mimo pořadí, tak máš smůlu.
Hodiny mají funkci 30s, ale signalizují posledních 10s.(jen by to měl Davídek přezkoušet:o).Ale musí mu to někdo říci v čas a né dva dny před závodem:o) )

to bjeta

1. Ted nevim jestli ty nebo kdo povidal, ze pravidla urcuje organizator zavodu... Kodl to nechal na hlavnim rozhodcim i.e. Curovi. Ten je pro takze tady problem neni.

2. Organizacne se to zvladne krasne, VSECHNO je jednodussi, jen bude nutne vse vysvetlit predem zavodnikum a toho se klidne ujmu. Jeste jednou zopakuju ze je to organizacne v zasade stejne jako klasicky format- rozjizdky po peti, 15 min na jednu rozjizdku (10 min jezdeni + 5 min rozpadlovani dalsi rozjizdky a secteni bodu predchozi rozjizdky).

3. Prestan do me prosim rejt jako bys predpokladal, ze kdyz sem to cely spiskal, tak se na to pak na miste vybodnu.

4. S tema cislama je to stejne. Proste klasika.

5. Po tom co zavodnik pred tebou vyjede z valce (at uz vyplach nebo konec lhuty) tak najizdis ty a bezi ti 30 sec.

6. Podle me neni nutne rozrazovat zavodniky podle nejakeho klice, protoze cas straveny ve valci (o to tu de ne?) neni dany tolik kvalitou jezdce jako spis jeho stylem jezdeni... casto nezkuseny zavodnik vydrzi jezdit celych 30 vterin, zatimco kvalitni padler vyplachne po par vterinach...takze vlastne neni podle ceho rozrazovat

7. Casomiru lze nastavit, Davidek mi to potvrdil ve Vrbnym.

Nakonec jeste zopakuju z organizacniho hlediska rozdily oproti klasickemu formatu.

1. Nutno precasovat casomiru (lze - potvrzeno davidkem a reznikem). Nebo se misto 30s bude jezdit na jizdy po 45s- jedna rozjizdka by potom byla 15 minut.

2. Nutno mit u rozhodcich jeste stopky / mobil se stopkami, ktery bude odmerovat onech 10 minut + jeste jedny pro pripad nefunkcni casomiry. Komentator samozrejme prubezne hlasi cas.

3. Vzhledem k polovicnimu mnozstvi papiru od rozhodcich (4 na jednoho zavodnika misto 8) se da kazda rozjizdka spocitat jeste nez zacne dalsi rozjizdka a bodove vysledky vyhlasit. To myslim zavodnici i divaci oceni. Pocitani probiha nasledovne- po skonceni rozjizdky kazdy rozhodci spolu se zapisovatelem secte body jezdcu (delali sme to s karabacem ve vrbnym a jde to rychle) a posle hlavnimu pak se vytvori prumer a je to.

4. Komentator bude pred kazdou rozjizdkou zduraznovat poradi jezdcu v rozjizdce.

5.Jeste jedna drobnost- pri vzniku problemu (krysa, plujici polarni medved, technicke potize, rozhodci spadne do spotu atp...) se stopky zastavuji a pokracovat se bude az po odpluti medveda.

6. Jinak je vse stejne.

Ad Cervajzuv koment- tohle je jedina mozna pripominka proti session systemu. I ja si myslim, ze by se mela cela tour jet stejne ale session system je takova zabava, ze by byla skoda o to divaky a zavodniky ochuzovat jeste rok.

Co se tyce organizace tohoto systemu v Kadani tak se toho klidne ujmu, vybor nemusi nic resit, domluvim se s Curem a vyresime to sami.

Howgh

rozhodně jsem pro. timhle

rozhodně jsem pro. timhle systémem jsem jel na Plátně poprvé a myslim si, že nejsem sám, komu to stoprocentně vyhovovalo hned napoprvé. A i když jsem jel v nabušený pětce, tak stejně docela málo lidí stihlo držet spot těch 30s, takže sem se do válce dostal jak v kvalifikaci, tak i semi alespoň 6x, ale spíš víckx. Je to úplně jinej pocit za závodů, spíš mi to připomínalo exhibici, či festival, každopádně sem si parádně zapádloval a nemusel sem řešit co budu jezdit. A navíc se padler dost vybičuje. Čimž chci říct, že kdyby mi tam tehdá Vohraďák nenaříz zádovku, tak sem finálko v poho dal:-)

kadan

platno je idealni spot pro session system, vraceni se do valce je nadlouho, v klasickych rozjizdkach muzou bejt hluchy mista, pri ss je to plynuly, v kadani by to znamenalo najizdet taky vyhradne zprava, aby vlevo v kolovatku nemotaly vypadnuvsi z valce s najizdejicima, rikam to spravne bjeto?.-)....jo a napiste jeste jednou jasne, ze to je na rozhodnuti reditele zavodu a nesouhlas se bere pouze jako pripominka at se tady zbytecne nerozviruje anketa, kdo je pro a kdo je proti...dekuji.cb

Tenhle system vraci rodeo

Tenhle system vraci rodeo zpet, neni to nic co by z rodea delalo serioznejsi sport, prave naopak, je to navrat k pohodovemu jezdeni bez stresu, jakym kvlalifikace o dvou jizdach pro mnohe byla. Neda se cekat, ze by se podobny system jel na MS nebo Svetovem poharu. Ale na druhou stranu je to opravdu system zajimavejsi pro vsechny- divaky, zavodniky i poradatele.

Pro Kadan je tento system jiz urcen takze uvidime jak to dopadne...

Obrázek uživatele Grázl

Jsem z toho vysloveně

Jsem z toho vysloveně nadšenej... Právě proto, že patřim k těm "stresařům"...
Je sice pravda, že výsledky z kvaldy budou dost těsný, protože v podstatě každý bude mít hafo času na to vyzkoušet co nejvíc věcí, ale bude to rozhodně větší sranda...
Jsem na to zvědavej... Blbý je, že tento způsob omezuje případná absence vracáků...
Ale dobrý Zoide, děláš mi radost ty kluku ušatá...

Hele ono je to mozna trochu

Hele ono je to mozna trochu zavadejici, ale behem tech 30 vterin nemas moznost opakovane najizdet do spotu takze staci par vyplachu po jednom triku a uz je z toho zase stresik...hehehe

Hele ja bejt vama tak se s

Hele ja bejt vama tak se s tim vubec nezabejvam a nechal bych to mozna na pristi rok. a nevim jestli je dobre to zase menit kdyz se tu konecne zajizdi normalne stara pravidla a kdyz uz na to je kopnecne programek kterej dal taky nekomu hodne prace. ja osobne tem pravidlum moc nerozumim a ani je nechapu kazdej naopise kousek a tak no a radsi bych to nechal pri starem a to ze si poradatel urcuje pravidla jak se pojede me prijde divne to by mel urcit CNAWR na zacatku roku jak se pojedou zavody a kdyz se to nebude libit tak to hold n dalsi rok pozmenit a ne kdyz tu jsou 3 zavody tak jet kazdy zavod s jinyma pravidlama to me prijde dost hloupe

nechapu

Porad nechapu co je na tom tak slozityho, casomiru na 30 s mame, pro rozhodci akorat odpadne z a) spousta papiru b) spousta vopruzu. Rychleji to odsejpa, kazdej ma spoustu sanci zajet co umi. Porad se tocej ve spotu lidi tak ja na co koukat. Udela to podle me z priserne nudny kvalifikace zajimavou a zabavnou podivanou.
To bjt> nemusis cekat az mu to dobehne proste vypadne najizdis ty spousti se ti 30 s. Dale podle me jakykoliv rozklicovani neni potreba, proste losem.

Týjófka Worvinko, ty snad

Týjófka Worvinko, ty snad stárneš...kdyby se všecko měnilo až na další sezónu, tak jezdíš ještě teď Tónu Vracáka člověče :-)...přijde na trh ouvertraster nebo jak se to píše ...hihihi a ty si ho koupíš až příští sezónu (teda pokud nezapomeneš, že vůbec něco takového jsi někdy viděl :-), protože máš už přeci rozjetou sezónu bez něj :-)....tak trošku konzerva mistr Worvinka :-), ale to neva, třeba si to neumíš moc představit...po Kadani uvidíš sám, jak Tě bavila kvalifikace :-)

když je to pro vás takovej

když je to pro vás takovej mega vopruz tak proč na ty závody jezdíte?tak nebo nezávoďte.Jjestli bys se rodeo mělo vrátit ke kořenůmtak to je o něčem uplně jinym a ty kořeny sou někde jindy a je jedno jestli session systém nebo něco jinýho....

asi tak jak rika pavel a

asi tak jak rika pavel a hlavne ty jizdy nedela nudnym ten postupo jak se to jede ale tim ze vsichni drzi hubu vemte si kdyz to komentuje pavelto je hned o necem jinem ma to svih a je to zabavne.a peto overthruster je spatne prirovnani stepan tak nemeni lodku v pulce sezony je to podobny ten overthruster je prirovnani jako treba boty

Obrázek uživatele Grázl

A už řešíte

A už řešíte blbiny...
Myslim si, že malé zpestření neškodí. Myslim si Lukáši, že jeden závod v jiném stylu nikomu neublíží a myslim si Pavle, že nikdo neřekl, že to je nuda.. Řekl bych ale, že tohle by doopravdy mohlo být zajímavější. A pokud na to bude technika a vše půjde tak jsem všema deseti pro..alespoň na zkoušku...