Tak tady je třetí verze pravidel pro rok 2001- čtěte opět pozorně a připomínky sypejte na mail.
Úvod k novému návrhu pravidel
Cílem návrhu je co nejvíce přiblížit pravidly českých rodeových závodů světovému standardu, ovšem s ohledem na místní podmínky a možnosti. Hlavním důvodem jejich přizpůsobování je předpokládaná účast zahraničních závodníků na CNAWR Rodeo Tour 2001 a předpoklad účasti českých jezdců na evropských závodech. Hlavním vzorem pro nový návrh proto byla pravidla schválená pro Mistrovství světa v Sortu a evropský pohár 2001.
Hlavní změny a doplnění oproti sezóně 2000 jsou:
a. Zavedení juniorské kategorie Důvod: větší motivace mlaďasů, hledání reprezentantů pro roky 2003 a další!
b. Přehodnocení technického bodování Důvod: přizpůsobení Evropě, usnadnění účasti zahraničních jezdců a rozhodčích
c. Zavedení skóre variety Důvod: dtto
d. Změna hodnot stylového skóre a způsobu výpočtu konečného výsledku Důvod: dtto
e. Změna bodování v tour Důvod: zvětšit počet bodujících jezdců, aby bylo možno určovat pořadí i na spodních místech žebříčku, větší bodové ocenění účasti ve finále resp. umístění na předních místech
f. Nominační pravidla pro reprezentaci
Podstatné změny a některé důležité pasáže jsou psány tučně.
Pravidla závodů CNAWR rodeo tour 2001
Tato pravidla jsou platná pro rodeové závody pořádané pod patronací CNAWR v roce 2001, pro kategorie K1 muži, K1 ženy, K1 junioři, C1, OC1 pro Hlavní závod.
Pro Doplňkový závod jsou pravidla pouze doporučená a pořadatel je upraví podle místních podmínek, včetně kategorií.
1. Kategorie:
Ve všech třídách lodí nebudou uplatňována žádná technická omezení. Závodníci musí používat tutéž loď pro všechny jízdy i soutěže jedné kategorie jednoho závodu. V kategoriích C1 a OC1 musí jezdci používat kanoistické pádlo a v lodi klečet.
Jezdci jsou považováni za juniory pro celou závodní sezónu 2001, pokud se narodili po 31.12. 1982. V kategoriích K1 ženy, C1, OC1 musí startovat alespoň 5 závodníků, jinak závodníci startují v rámci kategorie K1 muži a do celkového bodování Tour jim bude započten bodový zisk z této kategorie. Pro vypsání samostatného závodu pro juniorské kategorie musí startovat alespoň 12 závodníků, jinak pojedou své jízdy v rámci příslušné seniorské kategorie. Celkové pořadí je však i v tomto případě vyhlašováno zvlášť v juniorské i seniorské kategorii a celkové body do Tour jsou přidělovány podle pořadí v kategorii.
2. Formáty pro Wave / Hole Riding
2.1 Kvalifikační jízdy
Závodníci jsou rozděleni v rozjížďkách přibližně po 5 - 10 závodnících. Počet závodníků v rozjížďce je možné upravit podle místních podmínek. Jízda začíná (tj. začíná běžet čas a rozhodčí začínají počítat body) v okamžiku, kdy závodník vjede do vlny / válce. Jízda končí vypržením časového limitu nebo opužtěním vymezeného bodovacího prostoru (časový limit pro jednu jízdu a bodovací prostor stanoví pořadatel). Pokud je v kategorii přihlášeno pouze 12 nebo méně závodníků, závodí se rovnou podle semi-/finálového formátu.
Jsou definovány tyto oficiální varianty pro kvalifikační jízdy.
Varianta 1: Samostatné jízdy
Závodníci mají v rozjížďce stanoven časový limit, v němž je bodován výsledek (doporučuje se 30 sekund). Jízdy jsou minimálně dvě a bodový výsledek z jízd se sčítá do celkového výsledku (pokud to umožní počet závodníků lze bodovat 3 jízdy, z nichž se do celkového výsledku započítají pouze 2 lepší).
Varianta 2: Skupinové jízdy (Free-For-All Format )
Free-For-All format eliminuje čas, kdy se závodník snaží vrátit zpět do válce. Závodníci najíždějí jeden za druhým opakovaně do válce podle rozpisu pořadí daného rozhodčím. Hned, jak závodník vypadne z válce, najíždí do válce následující závodník podle rozpisu, a to tak dlouho, dokud neuplyne stanovený čas pro rozjížďku. Závodník ve válci je při jednotlivém nájezdu limitován 30 sekundami, pak musí válec opustit (viz opožděné opuštění válce). Body každého závodníka jsou sečteny za všechny bodované nájezdy, které ve stanoveném limitu stihl. Součet je vydělen počtem nájezdů, které mohl absolvovat- tj. kolikrát na něj v nájezdech podle rozpisu přišla řada. Jedou se 2 rozjížďky, závodníci získají dva bodové výsledky, které se sčítají dohromady. Tyto bodové součty určují účastníky finálové jízdy.
2.2 Semifinále
Čtvrtina závodníků, minimálně však 5 a maximálně 16 u K1M a 12 u ostatních kategorií, z kvalifikačních jízd postupuje do semifinále. Výsledky z kvalifikace se do semifinálových výsledků nezapočítávají. Závodníci startují v pořadí podle výsledků ze základního kola závodu od jezdce postupujícího z nejnižší pozice k nejvyšší.
Semifinalisté jedou 2 třicetisekundové jízdy, z nichž se počítá lepší výsledek. Prvních 5 jezdců postupuje do finále (v případě, že počet závodníků v kategorii nepostačoval na uspořádání kvalifikace postupují pouze první 4 závodníci).
Všichni účastníci semifinále získávají navíc 2 prémiové body do celkového bodování CNAWR Rodeo Tour.
2.3 Finále
Jede se formou vyřazovacích jízd (Head to head elimination ) Finalisté jedou vždy jednu samostatnou 30ti sekundovou jízdu. Jezdec s nejnižším bodovým hodnocením odpadá, ostatní postupují do dalšího kola. Eliminace se opakuje dokud nezůstane jeden vítěz, vyřazení jezdci obsazují postupně 5.,4., 3. a 2. místo. Všichni účastníci finále získávají navíc 3 prémiové body do celkového bodování CNAWR Rodeo Tour.
3. Bodování
3.1 Shodný počet bodů
V případě, že mají závodníci ve finálové jízdě o první místo shodný počet bodů, rozhodne další jedna 30 sekundová jízda. Pokud dojde k bodové shodě na dalších místech, rozhoduje nejvyšší skóre dosažené v jedné jízdě příslušné části soutěže.
3.2 Rozhodčí
Závod hodnotí 4 až 6 rozhodčích ve složení: 3-4 techničtí rozhodčí a 1-2 rozhodčí variety. Doporučuje se, aby na každém závodě byl navíc k dispozici hlavní rozhodčí, který nehodnotí jednotlivé závodníky, ale zapisuje a počítá celkové skóre jezdců. Techničtí rozhodčí hodnotí technické skóre a dávají i známku za styl. Během jízdy každý rozhodčí uděluje technické bodové hodnocení figur. Na konci jízdy každý rozhodčí určí stylové bodové hodnocení celé jízdy. Rozhodčí variety sledují a zaznamenávají figury, které mají vliv na variační skóre. Doporučuje se, aby každý technický rozhodčí měl svého zapisovatele výsledků, který zároveň sčítá bodové ohodnocení. Každý rozhodčí by měl být dostatečně daleko od ostatních rozhodčích, aby neslyšel, jaké výsledky diktují svým zapisovatelům. V případě sporného rozhodnutí se ale mohou rozhodčí mezi sebou radit. Zapisovatele je možné vynechat, pokud rozhodčí zvládnou souběžné hodnocení a zápis výsledků.
3.3 Bodová hodnocení
|
|
|
3.4 Doplňující definice k bodovací tabulce:
Catwheels: pro získání variačního skóre za Cartwheel nemůže být d
Již neexistuje. Chtěl jsem ho vidět a viděl jen žabinec a řasy.