RODEISTI CHE! aneb připomínka dob předrodeových

Ale zpátky k wildwasser. Nejdřív budu chvilku rozumovat. Co se vybavení týče, vlastně skorem nic jinačího než na rodeo nepotřebujete. Teda až na pár výjimek. Já vím, že je teď módní vykřikovat, že se na rodeovce dá sjet všechno, ale ona to není tak úplně pravda, no a někdy se trošku i vyplatí se o tu svou bezpečnost maličko postarat. Takže to chce pořádnou vestu, která nese víc než vyšumělý rodeovestičky, a taky helmu, která nejni jen na parádu, ale taky něco vydrží. No a v neposlední řadě bych doporučil creekboat - to je loďka, která toho umí sjet spoustu sama a když se jí do toho nebudete moc motat se svejma rodeovejma ručičkama, tak to zvládne i s váma. No a co že je na tom sjíždění tak bezvadnýho, že stojí za to na pár dní opustit kanál nebo oblíbenej playspot?

Tak v první řadě je to parta. Jasně, že u rodea se to taky hemží bezvadnejma freestyleistama, ale atmosféra skupči jedoucí divokou řeku je přeci jen o dost jiná. Tam už totiž o něco jde a každej je na tom druhým svým způsobem krapánek závislej. Kamarádství pak dostává i trošku vyšší dimenze když vás někdo vytáhne těsně před tím, než byste naplavali do sifonu skoro jako Florenc, nebo vám vytáhne materiál za několik desítek tisíc těžce vydřenejch korun. Ale pozor! Tady stojí za to upozornit, že vodáci jsou přeci jen trochu jiní lidé než obyčejný suchozemský krysy, takže když plavete nebo je vám jinak ouvej, musíte být připravení nejen na nástrahy řeky, ale i na zlomyslné žertíky svých kamarádů. Chudák Macák tak například musel přenést přes srdce nejen potupnou krysu na Jori, ale plavaje v pulsujícím vracáku "o holáč" a nasupeně pořvávaje "tak kurva hodí mi někdo tu chytačku?!" i ondrovy posměšné pokřiky "dej si ještě kolečko". Poté, co Maci širokými tempy obeplul celý vracák, se Ondra opravdu měl k činu, mohutně se napřáh´ - a chytačka mu vyklouzla a rozbalila se ke kotníkům. Maci tou dobou navíc zděšeně zjistil, že "je to tu podemletý!" (jak nám neopomněl ihned sdělit), a raději už na ničí pomoc nečekal a zachránil se sám. Jindy zase Haf musel nejprve počkat, až si ho vzpříčeného ve skoku vyfotí Vašík a to pokud možno z co nejlepšího úhlu, a teprve poté ho směl Pája, kterého Vašík málem srazil Hafovi na hlavu objektivem, milostivě uvolnit a to tak šikovně, že mu při tom sebral pádlo. Ale když jde do tuhého, budete rádi, že tam jsou.

pozn. red.: Vašík tvrdí, že to bylo jinak a jako důkaz předkládá tyto fotografie. Na fotce č. 2 je Pája jasně připraven k zásahu, takže Vašík s focením záchranné akci nebránil. Smutnou pravdou bohužel zůstává, že Pavel nakonec Hafovi to pádlo opravdu vykroutil.


Někdy vám ten adrenalinek ještě znásobí borci jedoucí obtížnější spot před vámi. Tak třeba letos jsme přijeli k fotogennímu vodopádu (dnes tzv. Macifall) a řešili kudy. Volba padla na "asi ideální stopu" uprostřed, načež si tam Pája málem zlomil záda a Dan kousek vedle taky, když k tomu přidal ještě efektní kotrmelec. Maci, coby třetí jezdec, se s námi nahoře rozloučil větou: "tak dáme ještě tenhle fall a finito", čímž měl na mysli, že pod vodopádem na nás čeká tranzit se suchejma věcma. Následně se rozjel, jel "ideální stopou", názorně nám ukázal jak jsme to mizerně načetli a zlomil si dva obratle. Tak si pak tak stojíme nahoře, koukáme smutně na záchrannou akci a přemýšlíme, jestli ta naše "náhradní ideální stopa" bude lepší, nebo to tady bude "finito pro všechny". A adrenalin nám k tomu šuměl v uších. Když jsem se pak nervózně šprickoval, tak mi Kosatka popřál "zlom vaz!" a napětí gradovalo. Haf pak strachy málem skočil na břeh jak se držel vlevo a ani Kosatka nebyl moc usměvavej.

Ale jindy se na vodě nasmějete až až. A protože jsme všichni škodolibí, většinou se nejvíc nasmějete kamarádům. Letos v Norsku třeba načítal obtížnější místo Ondra, protože ostatní už byli moc líní i jen vylézt z lodi a juknout na to. Ondra situaci omrknul a křičel: "Trochu to rozject!" Ještě jednou si místo očekoval a dodal: "Kosatka první!". On totiž pan Kosatka měl z nás jedinej creeka, takže se stal ideálním předjezdcem. Kosatka se sebevědomě rozjel kosmickou rychlostí, bleskem se blížil k jemu neznámému stupni. Na jeho hraně téměř zastavil a chvilku to vypadalo, že bude couvat zase zpátky k nám a lenost nelenost, přeci jen se ještě podívá co a jak. No ale šup a zmizel nám za horizontem. Ondra chvíli koukal, zamyšleně kroutil hlavou, pak se klidně otočil a suše požádal o chytačku. Lenost je ta tam, brbláme, vyskakujeme z lodí a ženeme se pro Kosiho. Ten se mezitím z bezedného vývařiště vyhrabal sám, tak jen chytáme materiál a zmíněné místo označujeme za nesjízdné. Leč Ondru trápí výčitky svědomí a že prý to teda taky zkusí, že se Kosáč na hraně zastavil a že se to má jet jináč a kdesi cosi. Sedá do Inazony a opět závratnou rychlostí se blíží ke skoku. Supi s házečkami čekají opodál, vědí, že kořist jim neuteče. A taky že ne. I Ondra díky škodolibému kohoutu na hraně téměř zastavuje a do vývařiště, ze kterého není úniku, padá jako květák. Následuje vcelku komická situace kdy všichni vědí, že bez separace na tři kusy se Ondra ven nedostane a jediný Ondra tomu ještě nechce uvěřit. Předvádí tedy několik bezvadných rodeových figur a statečně rotuje. Možná mu při těch veletočích blesklo hlavou Pájovo oblíbené motto: "nemusím bejt v každym hovně za kvedlačku", přidal ještě pár kotrmelců a následně se k potěšení všech katapultoval z lodi. Supi se dočkali a vrhli svá lana&

No a třetím negativem jsou občasné úrazy. Při zmínce o úrazech je třeba upozornit na Filousův fenomén rozbité hlavy. Je to takový paradox - bez ohledu na velikost helmy si Filous vždycky rozbije hlavu. Nikdo neví jak to dělá, ale je zcela spolehlivý. Dlouhou dobu neměl konkurenci, ale letos se pochlapil pan Macák a Filousova pozice jedničky je přeci jen otřesena.

No a to je asi tak všechno. Ještě dodávám, že tohle je opravdu jen taková letmá připomínka toho, co jste dělali před rodeem tremens. Tak mě teď nekamenujte, že to přece všechno znáte, víte, děláte. Jsem rád, že se vám paměť vrátila, protože Rodeisti Che!

Typ článku: 

Komentáře

RODEISTI CHE!

Otvíráme novou rubriku, kde naším prvotním zájmem je navodit, použiji-li slova klasikova, : „pocit známého svírání, neklidu, touhy, napětí …“, ale nejenom to. Hlavně publikovat články o „obyčejném“ splouvání řek, které díky rodeu ustoupilo trošičku do pozadí. Je jedno, zda jezdíš 5-6kový kaňony s čtyřkovým lezení jako Megi, nebo s vyvalenejma očima sjedeš Sázavu. Je lhostejné zda preferuješ článek spíše kilometrážního typu, nebo poutavý příběh, kde se sice nedovíš vhodné místo nástupu, ale pouze výčet autorových pocitů. Napiš nám o svých vodáckých dobrodružstvích a pomoz nám zase o něco zlepšit cnawr.cz!
Rosťo díky za super článek.

...ehm

Ehm,jen bych chtěl podotknout,když uz me, Rosťo, davas za odstrasujici priklad: hlavu jsem si nerozbil na vode a v prilbe, nybrz v lodenici, bez prilby a navic jeste ne vlastni vinou.
Ale jinak je clanek dobrey, je videt, ze o polibky muzy nemas nouzi:-))S pozdravem Rodeisti che!
Mac.

Filous

Souhlasím s Macákem. Protože o akcích s Filousem by se dal napsat "Krvavý román".

supr článek, rosťo chválím , musíme na lofer !

Re:

Kosaci, kdyz jsem koukal na vysledky testu na raft.cz, tak na divokou vodu radsi ani nejezdi :)))

co že se probírá?

byla tady řec o bloody Filousovi?
reklama "pořádáteli zájezd vemte sebou filouse nic se vám nestane"
myslím že alespoň ne podstatného
třeba se říznete při krájení chleba do prstu ale to už je malé zlo ne?

Rosťák a jeho rozlousknuta lastura

myslím že to bylo na Moravici kdejsme viděli Rosťáka jako člena japonské letky před posledním letem
zvanou Kamikatze bilý šátek a na čele rudé kolečko znak obyvatel ze země vycházejícího slunce
mluví stále o adrenalínu ale let střemhlav do bazénu a navíc bez stíhačky to je teprve vodvaz kam se serou blbouni co skáčou vodopád kde té vody teče 6 půlek :o))))
F.

pochvala

ale článek je velmi zdařilý rosťáku
díky
F.

Re: Re:

Hele Honziku Cejpiku, nenavazej se mi do Kosatky, tys v tom testu dopadnul taky dost blede :-)

taky jedna příhoda

Super článek, tak se taky pokusím přispět svou troškou do mlýna a znemožnit kamarády :o)) (oni mi to určitě vrátí)

Z mého pohledu to byl pro Prďocha a Kupču opravdu velkej adrenalin. Všecho se to stalo na jarní Belé, když jsem chtěli končit a zastavili se u takovýho mělkýho válečku přes celou řeku. Nebyl to žádnej Hardcore na břehu seděli Slováci s dětma který fotili v našich lodích a my jsme se rozhodli že budem surfovat ve čtyřech ať se pobaví. Celá záležitost se dá rozfázovat.
fáze č.1 surfujem a kupča tam padnul - bez problémů zvedá a surfujem dál
fáze č. 2 kupča tam padnul - nezvedá suveréně ale dostal se na mělčinu uprostřed řeky kde předvádí 360tku bohužel hlavou zabodnutou ve dně a s lodí tak 30cm nad hladinou. Otočil to asi třikrát dokola
fáze č3. Kupča leze ven drží pádlo ale loď odplouvá
fáze č4 kupča posílá pádlo proti proudu řeky k asi 15 m vzdálenému břehu a skáče po lodi.
fáze č5 kupča stojí drží loď ale pádlo plave.
fáze č6 kupča posílá kajak proti proudu řeky k 15 m vzdálenému břehu a skáče po pádlu.
fáze č7 plave kajak pádlo a kupča bohužel vše samostatně.
fáze č8 smích nás přešel a vyrážíme za věcma teda já byl bohužel na vodě takže jsem vyrazil první ale chyba nemám hopšňůru takže asi dva km se marně snažim dostrkat loď ke břehu pak mě dojel prďoch loď chytil a zajel ke břehu uprostřed lesů.
fáze č9 už jedu sám chytil jsem pádlo a nastává cesta k silnici hrozným roštím jsem na silnici a nikde nikdo
fáze č10 prďoch přichází s dvěma loďma - nechápu jak ale s druhé strany než by měl a 10 minut vysvětluje že to je na hovno slovy ty pičo ty pičo ty pičo.
fáze č.11 Přijíždí auta světe div se bez kupči je někde v lese a hledá nás prďoch zase slovy ty pičo ty pičo vysvětluje že to je na hovno.
fáze č. 12 vysvětluju prďochovi slovy ty pičo ty pičo že už víme že to je nahovno a že pudem radši do hospy.
ahoj Besmi

Re: Dej si jeste kolecko

No hele, Ondra az z Nepalu!!!
Jaky jsou tam koleka? neni to tam moc podemlety?Domu nepospuichej, snih este nejni. :-))