Co je to rodeo?

Rodeo na divoké vodě je jednou z nejmladších vodáckých disciplín, aktuálně poslední, kterou pod svá křídla přijala Mezinárodní kanoistická federace ICF. Rodeo nebo freestylové pádlování je krátce řečeno akrobacií na divoké vodě. Pádlisté ve speciálních krátkých lodích, které mají malý výtlak a příhodné tvary, předvádějí různé triky, z pohledu laika kotrmelce, salta, piruety, otočky, surfing atd. Závodí se na jednom místě, zpravidla ve válci či vlně, obecně v tzv. playspotu. Závodníci najíždějí do playspotu po jednom a předvádí libovolnou sestavu figur. Porota jejich jízdu hodnotí z hlediska tzv. variety, tedy rozmanitosti (kolik různých bodovaných figur jezdec provedl), a obtížnosti předváděných figur. To vše probíhá za co nejhlasitější hudební produkce, obdivných pohledů přítomných dívek a podpory kamarádů freestylistů. Rodeo na divoké vodě ovšem nejsou jen závody. Rodeista tělem i duší své umění rád předvádí kdekoli kde jsou příhodné vodní podmínky, tedy i při sjíždění dravých řek ale nepohrdne ani normálním plaveckým bazénem, kde může okouzlit řadu obnažených dívčích duší. Pro první z uvedeného se vžil anglický termín playboating, u druhého pak spíše playboying.

Historie rodea

Rodeo vzniklo ve Spojených státech a traduje se, že se tak stalo víceméně náhodou. Při sjíždění divoké řeky se kterýsi strýc Sam nestihl vyhnout velkému válci a ten si s ním trochu pohrál. Kamarádi sledující Samův boj o holý život se nestačili divit co všechno Sam umí svíčky, kotrmelce, piruety... a rázem v jejich očích kamarád řádně povyrostl. Zda nakonec Sam z válce vyjel či vyplaval není známo, jisto je, že jeho kamarády scénka zaujala a inspirovala. Postupně se ve válcích začalo zůstávat schválně a rodeu se začínalo přizpůsobovat i vybavení , lodě se zkracovaly, výtlak se ubíral, helmy se leštily a i oblečení bylo čím dál pestřejší. Přišly první závody, na kterých se borci předháněli ve svících a piruetách a postupně se sport etabloval a závody nabírali na prestižnosti.

Do Česka rodeo přivlekli největší borci, kteří jej okoukali v zahraničí, někdy začátkem 90. let. Z iniciativy Páji Lichtága, Petra Medvěda Bendla a Dana Klímy vzešlo sdružení podobně smýšlejících individuí Česká národní asociace whitewater rodea s trochu krkolomnou zkratkou CNAWR.

První závody v ČR byly pod hlavičkou CNAWRu uspořádány v roce 99 na kanále v Praze Tróji a zúčastnilo se jich 70 pádlistů. Soutěžilo se nejen v klasickém holeridingu, ale také např. v hodu lodí na dálku a dalších rozvernostech. Spíše než o klasické závodění šlo v první řadě o to se pobavit a tento poměr zábava/sport v prvních letech rodea i pokračoval. Postupem času se ovšem přirozenou cestou soutěživosti začal spíše obracet a v posledních letech se jedná v první řadě již o sport.

Typ článku: